Konsultacja ginekologiczne
Na jednej wizycie wykonuję kompleksowo badania diagnostyczne i profilaktyczne, które obejmują:
– Wywiad
Wizyta ginekologiczna rozpoczyna się od wywiadu lekarza, który pyta o przebyte choroby, ciąże i inne, niezbędne dla lekarza informacje. Badanie ginekologiczne odbywa się na fotelu ginekologicznym i polega na ocenie sromu, śluzówki pochwy oraz szyjki macicy.
Również pobierana jest wydzielina pochwowa do oceny mikroskopowej – tzw. wymaz bezpośredni (w nim można wykryć infekcję grzybiczą, pierwotniakową czy też bakteryjną pochwy). Następnie badaniem palpacyjnym przezpoochwowym, tzw. zestawionym, oceniana jest macica i przydatki (jajnik i jajowód), zagłębienie odbytniczo – maciczne, pęcherzowo – maciczne.
Następnie wykonywane jest badanie USG przezpochwowe lub przezbrzuszne.
– W zakres badania ginekologicznego wchodzi również palpacyjne i USG piersi , w przypadku wskazań badanie mammograficzne.
Po badaniu omawiane są jego wyniki oraz wypisywane recepty.
W trakcie badania można również pobrać materiał do badania cytologicznego.
USG ginekologiczne wykonywane jest profilaktycznie w celu oceny stanu narządów rodnych kobiety i cyklu miesiączkowego oraz przy podejrzeniu i leczeniu schorzeń organów płciowych. Przeprowadzane jest przy użyciu specjalistycznch aparatów ultrasonograficznych wysokiej rozdzielczości (GE Voluson E6, Voluson S6 ), które dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych tworzy na ekranie monitora obraz 2D, 3D lub 4D HD Live ,Doppler, Power Doppler badanych narządów wewnętrznych. W ten sposób lekarz może ocenić powierzchnię, wnętrze, kształt, wielkość, i położenie poszczególnych narządów, jak również wykryć nieprawidłowości. Badanie to jest bezbolesne i nieinwazyjne, dzięki czemu może być wykonywane wielokrotnie oraz u kobiet ciężarnych.
-USG ginekologiczne przezbrzuszne
Do prawidłowego wykonania badania USG narządu rodnego przez powłoki brzuszne, konieczne jest maksymalne wypełnienie pęcherza. Jeśli warunek ten nie zostanie spełniony, to gazy zalegające w końcowym odcinku jelit, zablokują rozchodzenie się fali ultradźwiękowej i uniemożliwią zobrazowanie badanych narządów. Dlatego ponad godzinę przed terminem badania należy wypić 1 – 1,5 litra niegazowanej wody i do czasu badania wstrzymać się z oddawaniem moczu.
.
-USG przezpochwowe:
Jest dużo dokładniejsze niż badanie przez powłoki brzuszne i daje możliwość weryfikacji wczesnej ciąży,
podejrzenia wad rozwojowych narządów rodnych,
podejrzenia zmian chorobowych narządów rodnych, jak mięśniaki macicy, endometrioza, torbiele/guzy jajników,
podejrzenie nowotworów narządów rodnych, jak rak błony śluzowej macicy lub jajnika,
oceny lokalizacji wkładek wewnątrzmacicznych.
Jest to także podstawowa metoda wykrywania zespołu policystycznych jajników.
USG ginekologiczne można w dowolnym momencie cyklu. Trwa zwykle kilkanaście minut i nie jest bolesne, u niektórych kobiet wywołuje jednak pewien dyskomfort.