Poradnia chorób piersi

Samobadanie

Samobadanie piersi jest podstawowym, bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego, tzw. palpacji. Samodzielne badanie piersi należy wykonywać systematycznie, najlepiej w tej samej fazie cyklu miesiączkowego, tj. 2-3 dni po miesiączce, by wykluczyć nadwrażliwość brodawek i bolesność piersi, a w przypadku kobiet niemiesiączkujących raz w miesiącu np. w dniu urodzin. Podczas badania kobieta powinna zwracać uwagę na występujące na piersiach:

  • brodawki i pieprzyki, przebarwienia – czy się nie powiększają, nie zmieniają koloru,
  • wycieki z brodawki,
  • otoczkę wokół brodawki – może zmienić swój dotychczasowy regularny kształt,
  • zmianę kształtu lub wielkości piersi,
  • obrzęki węzłów chłonnych pod pachą,
  • guzki i zgrubienia wyczuwalne na piersi, wokół sutka i pod pachą.
  • Rak piersi jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym (blisko 22% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe). Stanowi główną przyczynę zgonów kobiet z powodu chorób nowotworowych (13% wszystkich zgonów pacjentek onkologicznych).

    Przyczyny większości przypadków raka piersi nie są możliwe do ustalenia. Czynnikami podwyższającymi ryzyko zachorowania są m.in.: wiek, rodzinne występowanie raka piersi, pierwsza miesiączka we wczesnym wieku, menopauza w późnym wieku, późny pierwszy poród, długotrwała hormonalna terapia zastępcza, mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2.  (wykonujemy badania w kierunku mutacji genów ) 

  • USG piersi jest to metoda obrazowa badania z użyciem ultradźwięków. Przeprowadzane jest ono w celu wspomagania i uzupełnienia badania mammograficznego, szczególnie w diagnostyce sutków gruczołowych. USG skutecznie wykrywa łagodne oraz rakowe zmiany w piersi. Zalecane jest kobietom między 20 a 40 rokiem życia, jak również pacjentkom powyżej 40 roku życia, z tego względu, że USG pomaga wykrywać zmiany, których nie wykaże badanie mammograficzne. Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna (można ją stosować również u kobiet w ciąży i karmiących).
    Profilaktycznie USG piersi należy robić raz w roku. Wskazaniem do badania mogą być różnego rodzaju stwardnienia, których wcześniej nie było – np. guzki, czy tzw. zaciągnięcie skóry, nietypowy wyciek z sutka u kobiet, które nie są w ciąży ani nie karmią, zmiany w brodawce lub guzki w dołach pachowych. Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania, najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego

    Usg piersi w naszej placówce Medi-lab  t wykonywane  są aparatemi wysokiej rozdzielczości  GE Voluson E-6 z opcją elastografii  pozwalającą na sonograficzną  ocenę  gęstości badanej zmiany. Przy użyciu ultrasonografii wykonujemy biopsje (aspiracyjne cienkoigłowe i gruboigłowe) zmian w gruczole piersiowym z pełnym oznaczaniem  receptorów   i oceną histopatologiczną .

    Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Pozwala rozpoznać wczesne zmiany, jak również te, które nie dają się wyczuć podczas badania palpacyjnego, wielkości 2-3 mm. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi; jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Mammografia pozwala wcześnie wykrywać 90-95 % zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju każdy nowotwór może być całkowicie uleczalny.

    Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa

    Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) to technika pobierania materiału do badania histopatologicznego. Jest to zabieg wykonywany przy podejrzeniu raka piersi, Takie badanie piersi przeprowadza się przy istniejącym guzku w obu piersiach lub tylko jednej piersi. Guzek może być wyczuwalny pod palcami lub widoczny w badaniu USG piersi. Pacjentka poddająca się BAC nie wymaga hospitalizacji, zabieg bowiem nie trwa długo, jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga znieczulenia.

    Gdy guzki na piersiach nie są wyczuwalne pod palcami, stosuje się tzw. biopsję cienkoigłową celowaną. Oznacza to, iż pobieranie komórek za pomocą igły biopsyjnej wykonuje się pod kontrolą obrazu uzyskanego w badaniu ultrasonograficznym

    Biopsja gruboigłowa – cel i wykonanie badania, powikłania

    rozowa-wstazka-rak-piersi

    Biopsja gruboigłowa jest relatywnie prostą i tanią metodą diagnostyki guzów piersi. Charakteryzuje się wysoką czułością i pozwala na określenie rodzaju i zaawansowania zmian. Wykonywany ambulatoryjnie zabieg jest bezpieczny i nie powoduje istotnych powikłań. 

    Biopsja cienkoigłowa

    Najmniejszą precyzją cechuje się metoda cienkoigłowa. Pobrane tą metodą próbki komórek mogą być ocenione tylko cytologicznie. Specjalista jest w stanie ocenić, czy ich budowa jest prawidłowa albo czy mają cechy dysplazji złośliwej. Przy zastosowaniu tej metody uzyskuje się nawet ponad 20% wyników fałszywie ujemnych, to znaczy badanie nie potwierdza złośliwego guza mimo jego istnienia.

    Biopsja gruboigłowa

    Biopsja gruboigłowa pozwala na pobranie spoistego fragmentu tkanki. Dzięki temu może zostać wykonane badanie histologiczne – oceniające nie tylko budowę komórek, ale również strukturę utkania tkankowego. Pozwala ono na rozróżnienie, czy budowa tkanki jest typowa dla nowotworu nieinwazyjnego czy inwazyjnego. Ma to istotne znaczenie dla oceny ryzyka istnienia przerzutów i wyboru właściwej metody operacji guza. Średni odsetek wyników fałszywie negatywnych nie przekracza kilku procent.

Dysponujemy pełnym zapleczem diagnostycznym, laboratoryjnym i radiologicznym na terenie przychodni. Lekarze oraz cały personel zatrudniony w naszej placówce stale podnosi swoje kwalifikacje, aby jak najlepiej służyć Państwu fachową pomocą. Owocem naszych wieloletnich działań jest znaczne rozbudowanie bazy diagnostycznej i leczniczej, poprawa warunków pobytu dla naszych pacjentów oraz komfort pracy w atmosferze wzajemnego zaufania.

Lorem ipsum

Chcemy, aby każdy pacjent leczący się na terenie przychodni “Medi-Lab” czuł się bezpiecznie i pewnie. Rosnąca systematycznie liczba pacjentów utwierdza nas w przekonaniu, że jesteśmy im potrzebni, dlatego stale poszerzamy zakres swoich usług medycznych rozwijając swoją bazę diagnostyczno-leczniczą.

Aktualności

SPRAWDŹ OSTATNIE NEWSY

PRODUKCJA PRZYŁBIC

Razem z firmą Prasmet oraz WAS rozpoczęliśmy współpracę przy produkcji przyłbic ochronnych dla lekarzy. Rozdajemy je lokalnym szpitalom, jednostkom medycznym. Pierwsza partia 1000 sztuk już

Czytaj więcej »

Telemedycyna w ramach NFZ

Telemedycyna w Ramach NFZ. Zapraszamy Państwa serdecznie do skorzystania w naszej placówce z porady udzieloną drogą internetową. Udostępniamy dwa sposoby do odbycia konsultacji Za pomocą

Czytaj więcej »

Szkoła rodzenia

Szkoła rodzenia to zajęcia organizowane dla przyszłych rodziców, by przygotować ich do narodzin dziecka. Program pozawala wypracować ważne umiejętności rodzicielskie poprzez realizację zagadnień związanych z

Czytaj więcej »

Mammografia bezpłatna

PRACOWNIA MAMMOGRAFICZNA Przychodnia Medi-Lab posiada doskonale wyposażoną pracownię mammograficzną. Dysponujemy  mammografem cyfrowym GE Senographe Crystal Nova. Jak co roku w 2018  roku  pracownia uzyskała najwyższy

Czytaj więcej »

Ginekologia estetyczna

  ZABIEGI W  ZAKRESIE GINEKOLOGII ESTETYCZNEJ Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu tzw SUI Laserowe leczenie  zespołu rozluźnienia pochwy tzw. VRS Laserowa rewitalizacja pochwy w okresie menopauzy

Czytaj więcej »
Close Menu
Skip to content