Nietrzymanie moczu leczenie
Najczęstszą formą nietrzymania moczu u kobiet jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli tzw. SUI. Określane jest jako mimowolna utrata moczu w trakcie kichania, kaszlu czy wysiłku fizycznego oraz w innych sytuacjach życia codziennego.
Nietrzymanie moczu leczenie i diagnostyka
Nietrzymanie moczu jest częstą i uciążliwą chorobą występującą u kobiet. Dolegliwość ta jest przewlekła i
może być objawem innej poważnej choroby, a nieleczona
powoduje liczne powikłania.
zachowawcze
Mało dokuczliwe dolegliwości można w większości przypadków wyleczyć zachowawczo, przez zastosowanie:
- Farmakoterapii – wiążącej się z przyjmowaniem leków
- Hormonoterapii – czyli hormonalnej terapii zastępczej.
- HI-FU- moc ultradźwięków ogniskowanych
- Laseroterapia- efekt fototermicznego obkurczania tkanek
-
HIFU stref intymnych
Moc ultradźwięków ogniskowanych w rewitalizacji! To co wyróżnia zabieg HIFU od innych z grupy nieinwazyjnych zabiegów ginekologii plastycznej to jego wielokrotnie wyższa skuteczność udowodniona m.in. w radioterapii. Fale ultradźwiękowe oddziaływują głęboko aż na tkankę mięśniową wymuszając jej regenerację nie uszkadzając przy tym śluzówki pochwy. Skuteczność tego zabiegu jest zauważalna zarówno w terapii prewencyjnej, jak i w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu i problemu luźnej pochwy, wyraźnie zmniejszając jej średnicę. Zabieg trwa 40 min i nie wymaga hospitalizacji czy wyłączenia z życia zawodowego. HIFU to obecnie niekwestionowany lider w terapii nieinwazyjnej miejsc intymnych.
Laseroterapia -Laserem APHRODYTA
Stosowanie laserów w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu (NTM) to nowoczesna, nieinwazyjna terapia oparta o efekt fototermicznego obkurczania tkanek. Energia lasera dostarczana jest do wybranych tkanek powodując remodelowanie kolagenu, a w rezultacie obkurczanie powięzi miednicy i tkanek dna miednicy. Leczona tkanka wzbogacana jest o nowy kolagen przez co staje się bardziej napięta i elastyczna. W rezultacie poprawia się wsparcie pęcherza moczowego i znikają objawy wysiłkowego nietrzymania moczu.
Zabieg przeprowadzany jest w gabinecie na fotelu ginekologicznym. Leczenie trwa przeważnie ok. 30 minut, jednak czas zabiegu dostosowywany jest indywidualnie w każdym przypadku. Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań, ani znieczulenia. Po zabiegu zalecane jest przestrzeganie standardowych środków ostrożności związanych z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, czyli unikanie wysiłku powodującego nacisk na pęcherz oraz 30-dniową wstrzemięźliwość seksualną.
Nietrzymanie moczu leczenie
Laserowe leczenie nietrzymania moczu przynosi najlepsze rezultaty u pacjentek z łagodną i umiarkowaną postacią wysiłkowego NTM oraz mieszanym nietrzymaniem moczu. W ciągu miesiąca po zabiegu następuje stopniowe odzyskiwanie kontroli nad oddawaniem moczu. Zazwyczaj jeden zabieg pozwala pozbyć się dolegliwości, jednak w razie potrzeby po upływie 4 tygodni można powtórzyć leczenie.
Wskazaniem do zabiegu jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, nadmierne rozluźnienie pochwy, wygładzenie naturalnych pofałdowań oraz brak satysfakcji z życia seksualnego. Najczęstsze objawy zespołu rozluźnienia pochwy to dyspareunia, spadek libido, problemy z osiąganiem orgazmu, suchość, atrofia pochwy.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia laserowego zabiegu NTM
- ciąża i okres laktacji
- porfira
- ciężkie choroby ogólnoustrojowe
- aktywna menstruacja
- przyjmowanie leków wrażliwych na promieniowanie
- niezdiagnozowane krwawienie pochwowe
- infekcja w leczonym obszarze
- podejrzewany lub rozpoznany rak piersi
- choroba zakrzepowo-zatorowa