SZKOŁA RODZENIA -GABINET POŁOŻNEJ RODZINNEJ

POŁOŻNA RODZINNA TEL. 667 959 666

slider-bg

SZKOŁA RODZENIA-POŁOŻNA RODZINNA

Szkoła rodzenia to zajęcia organizowane dla przyszłych rodziców, by przygotować ich do narodzin dziecka. Program pozawala wypracować ważne umiejętności rodzicielskie poprzez realizację zagadnień związanych z przyjściem dziecka na świat począwszy od gimnastyki w trakcie ciąży, aż do porodu. Zajęcia dostarczają również informacji o karmieniu piersią i sposobach pielęgnacji dziecka.
1. Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?

Zajęcia trwają zwykle od 2 do 3 miesięcy, choć w niektórych szkołach krócej.
Kurs najlepiej rozpocząć pod koniec II i w III trymestrze, ponieważ w tym okresie ciężarna kobieta jest w doskonałej formie, a brzuszek nie jest na tyle duży, by przeszkadzał w wykonywaniu ćwiczeń. Jeśli w tym czasie kobieta nie może wziąć w udziału w zajęciach, to należy pamiętać, by nie przekroczyć 30. tygodnia ciąży z uwagi na czas, jaki trzeba poświęcić na przerobienie całości programu.
Plan zajęć :
Kurs podstawowy – 10-12 spotkań po 2-3 godziny (zajęcia raz w tygodniu),

Na zajęcia kobieta może pójść sama lub z mężem. Wiele uwagi poświęca się też ojcom, którzy chcą uczestniczyć w narodzinach swoich dzieci.
2. Program szkoły rodzenia

W szkole rodzenia rodzice powinni dowiedzieć się o:
–przebiegu ciąży i porodu,—-technikach porodu,
–łagodzeniu bólu podczas porodu,
–gimnastyce podczas ciąży,
–radzeniu sobie z problemami związanymi z ciążą, porodem i opieką nad niemowlęciem,
–rozwoju dziecka,
–opiece nad noworodkiem i niemowlęciem,
–karmieniu piersią,
–poradach prawnych z zakresu praw przysługujących kobietom w ciąży, matkom samodzielnie wychowującym dzieci i rodzicom (prawo pracy, prawo podatkowe, prawo rodzinne, becikowe, prawa socjalne, prawa pacjenta),
–przygotowaniu przyszłych mam do powrotu do formy po porodzie.

Program szkoły rodzenia obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Pierwsze traktują o rozwoju dziecka od poczęcia do narodzin, o nawiązaniu więzi z dzieckiem w okresie prenatalnym i po narodzinach, a także o stylu życia w czasie ciąży, fizjologii porodu, o połogu, zaburzeniach laktacji i karmieniu piersią, depresjach poporodowych i sposobach radzenia sobie z nimi oraz o roli ojca podczas ciąży, porodu i połogu. Natomiast zajęcia praktyczne obejmują pielęgnację noworodka, ćwiczenia dotyczące pozycji podczas karmienia, nauki odciągania pokarmu, ćwiczenia ogólnousprawniające, relaksacyjne i oddechowe.
3. Przeciwwskazania do szkoły rodzenia

Zdarza się, że ciężarna nie może uczęszczać do szkoły rodzenia. Jeśli kobieta jest w grupie podwyższonego ryzyka i zagraża jej poród przedwczesny lub poronienie, nie będzie mogła brać udziału w zajęciach. Czasem, jeśli nie musi leżeć, może skorzystać z zajęć z łagodnymi ćwiczeniami lub brać udział w zajęciach teoretycznych.

4. Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia przy drugim dziecku?

Jeśli minął już jakiś czas od urodzenia pierwszego dziecka, to może się okazać, że na zajęciach kobieta ciężarna zapozna się ze zmianami, jakie nastąpiły w pewnych procedurach. Zdarza się, że przed drugim porodem pojawiają się obawy o dolegliwości, które wystąpiły podczas poprzedniego i wtedy zajęcia w szkole rodzenia pomogą rozwiać wątpliwości. Równie przekonujący jest fakt, że na zajęciach można spotkać inne kobiety, spodziewające się narodzin dziecka w podobnym czasie, co z kolei stanowić będzie źródło wsparcia i przyjaźni.
Szkoła rodzenia w naszej placówce Medi-lab jest bezpłatna i finansowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zapisując się do szkoły rodzenia, musisz przedstawić zaświadczenie od ginekologa, że nie ma przeciwwskazań, abyś uczestniczyła w normalnych zajęciach. Niektóre dolegliwości i choroby podczas ciąży sprawiają, że dodatkowy wysiłek fizyczny lub aktywność podejmowana podczas zajęć w szkole rodzenia, mogą niekorzystnie wpłynąć na przebieg ciąży.
Dyplomowana położna to wielkie wsparcie dla kobiety w trakcie ciąży i porodu, a także w okresie poporodowym. Młode matki często nie mają do kogo zwrócić się o pomoc, gdy nachodzą je wątpliwości i pytania. Zdarza się, że mogą liczyć na wielkie wsparcie swoich mam lub przyjaciółek, ale okazuje się, że nie jest to częsta sytuacja i nie mają takiej możliwości lub mają ograniczone zaufanie. Doświadczona położna stanowi najlepsze źródło informacji i wspomaga swoją nieustannie pogłębianą wiedzą i skutecznymi radami. Jej znacząca rola jest już w trakcie przygotowań do samego porodu – daje praktyczne wskazówki, jak zachować się przy pierwszych symptomach porodu, opowiada, czego można się spodziewać. Dzięki położnej rodząca czuje się bezpiecznie – znajduje się w rękach osoby, która nie jest jej obca, a posiada duże doświadczenie poparte wiedzą. Sprawia to, że poród jest spokojny oraz szybki. Zaufana położna zapewnia pomoc także po porodzie – przede wszystkim przy pielęgnacji noworodka – pierwszej kąpieli, karmieniu piersią.

Warto skorzystać z pomocy m.in. w zakresie: – zdjęcie szwów po zabiegach medycznych, – zmiany opatrunków, – pobranie wymazów z szyjki macicy, – wizyta poporodowa i położnicza (np. instruktaż prawidłowej pielęgnacji noworodka, pomoc przy pierwszej kąpieli), – pomoc w karmieniu piersią, – zastrzyki

Ciąża i macierzyństwo to czas, gdy pojawia się wiele pytań. Dyplomowana położna sprawi, że przyszła mama będzie spokojna o swój poród i pielęgnację noworodka.

KINESIOTAPING (PLASTROWANIE DYNAMICZNE)

Kinesiotaping – polega na aplikowaniu elastycznych plastrów na wybrane części ciała. Plastry nie są nasączone żadnym lekiem- ich działanie uzależnione jest od miejsca i sposobu naklejenia. Do ich właściwości należą: nie ograniczają ruchu i nie przemieszczają się wraz z rozciąganiem skóry, są wodoodporne, przepuszczają powietrze. Są stosowane docelowo m.in. w zmniejszaniu dolegliwości bólowych, poprawy mikrokrążenia.

U ciężarnych plastry przede wszystkim mają za zadanie zmniejszyć obrzęki, bóle kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych oraz działać przeciw rozstępom i wspomagać mięśnie brzucha. Gwarancję działania zgodnego z oczekiwaniami daje profesjonalna aplikacja plastrów wykonana przez wyspecjalizowaną pod kątem stosowania tapingu osobę.

Kinesiotaping w ciąży jest zalecany kobietom, które zmagają się z typowymi dolegliwościami, tj. bólami kręgosłupa, nóg, bioder, obrzękami, żylakami. Plaster przyklejany spiralnie wokół kończyny dolnej (sięga od uda po staw skokowy, poprzez łydkę) ma za zadanie zmniejszyć obrzęki limfatyczne. Stosowany może być także w celu usprawnienia pracy mięśni brzucha- zmniejsza napięcie mięśniowe, sprzyja profilaktyce powstawania rozstępów. Plastrowanie odcinka lędźwiowo-krzyżowego sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy.

Po ciąży plastry wspomagają proces regeneracji skóry oraz poprawiają krążenie w rejonie brzucha. Dodatkowo, mogą pomóc zatroszczyć się o obszar wymagający najwięcej troski i uwagi młodej mamy- piersi. Plastry pomagają przy nawałach pokarmowych- dzieje się to za sprawą otwarcia przestrzeni międzypowięziowej nad kanalikami. Pokarm dopływa do brodawek, przy czym dyskomfort zdecydowanie się zmniejsza.

Współpraca

slider-subpage
Close Menu
Skip to content