Wymazy z pochwy

W trakcie badania lekarz lub położna z certyfikatem za pomocą wziernika pobiera próbkę złuszczonego nabłonka z szyjki macicy pacjentki.
Wymaz bakteriologiczny bezpośredni – jest to badanie specjalnie przygotowanego preparatu bezpośrednio pod mikroskopem celem określenia infekcji bakteryjnej (Bacterial Vaginosis BV), grzybiczej (np. Candida Albicans), pierwotniakowej (Trichomonas Vaginalis) i innych. Pozwala on na szybką diagnostykę i leczenie infekcji.
Wymaz mikrobiologiczny na posiew i antybiogram (posiew z pochwy) – jest to badanie, którego celem jest wykrycie i identyfikacja patogenów występujących w próbkach materiału biologicznego; ustala się rodzaj flory mikrobiologicznej. Wynik badania informuje o istnieniu lub braku stanu zapalnego pochwy i jego ewentualnym rodzaju oraz wrażliwości na antybiotyk. Podczas badania z pochwy (w kilku miejscach: z przedsionka, cewki moczowej i sklepienia) pobierana jest wydzielina. Uzyskany rozmaz jest inkubowany na podłożach oraz badany pod mikroskopem.
Wymaz z pochwy może być pobrany również w kierunku wykrycia Chlamydia Trachomatis, Ureaplasma Urealitycum, Mycoplasma Genitalium lub Hominis i inne.