Opieka nad ciężarną

85a9ae5f40ed966ce6f3dd3fed78[1]

Przed zajściem w ciążę kobieta powinna zgłosić się na wizytę  i przeprowadzić rozmowę ze swoim lekarzem. Należy ustalić jak przygotować  się  jeszcze przed staraniami o dziecko 

Na pewno należy rozpocząć przyjmowanie codziennie 0,4 mg kwasu foliowego przynajmniej na 3 miesiące przed zapłodnieniem, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób wrodzonych, rzucenie palenia i zaprzestanie picia alkoholu , kontrolowanie schorzeń, na które cierpi kobieta (np. astma, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi),uzyskanie informacji od lekarza, które ze środków dostępnych bez recepty mogą być szkodliwe podczas ciąży i których nie należy przyjmować, unikanie kontaktu z substancjami czy materiałami toksycznymi, Unikanie  badań rentgenowskich w  drugiej fazie cyklu.

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży powinna odbyć się między 6. a 8. tygodniem. Następnie należy zgłaszać się na comiesięczne kontrole (chyba że lekarz zaleci inaczej). Pierwsza wizyta to szczegółowy wywiad i podstawowe badanie ginekologiczno-położnicze.

Na tej wizycie ustalana jest rzeczywista wielkość ciąży i wyliczenie terminu porodu z ostatniej miesiączki oraz porównanie go z długością ciemieniowo – siedzeniową zarodka (USG). Również ocenia się wtedy bicie serca płodu, tzw. FHR.

W trakcie prowadzenia ciąży lekarz wyznacza kobiecie terminy wizyt.

Raz w miesiącu pomiędzy 4. a 28 tygodniem ciąży ,

następnie  dwa razy w miesiącu pomiędzy 28. a 36  tygodniem ,

a co tydzień powyżej 36. aż do narodzin dziecka.

Podczas pierwszej wizyty lekarz może zapytać kobietę na co chorowała lub choruje obecnie, czy przechodziła jakieś operacje, czy się leczy na coś, pyta także o historię medyczną rodziny, wykonuje badanie fizykalne, włączając w to badanie miednicy i badanie cytologiczne, bada ciśnienie, jej wagę i wzrost, zleca badanie krwi i moczu. Kolejne wizyty są przeważnie krótsze. Lekarz kontroluje zdrowie kobiety oraz rozwój dziecka.

Podczas ciąży kobieta powinna szczególnie dbać o siebie. Niezależnie od tego, która to ciąża, ważne jest, aby kobieta dbała o swoje zdrowie – odwiedzała lekarza, wykonywała niezbędne badania, przyjmowała kwas foliowy każdego dnia, nie brała leków szkodliwych w ciąży, ani nie przerywała z korzystania leków, które musi przyjmować, unikać działania promieni rentgenowskich (warto poinformować lekarza, że kobieta jest w ciąży, by można było zastosować dodatkowe środki ochronne), wykonać szczepienie przeciwko grypie, jeśli dziecko ma przyjść na świat pomiędzy marcem a czerwcem.

Od 28. tygodnia do 36. należy odbywać badania dwa razy częściej czyli co 2 tygodnie. Końcówka ciąży to częstsze wizyty – nawet cotygodniowe, połączone z zapisem kardiotokograficznym (badanie pracy serca płodu oraz czynności skurczowej macicy lub badanie USG z przepływami – Doppler).

Odrębnym zagadnieniem są wymagane badania  USG  2D, 3D i 4D połączone z oceną anatomii płodu oraz markerów genetycznych (wykazujących obecny stan zdrowia dziecka).

Dysponujemy pełnym zapleczem diagnostycznym, laboratoryjnym i radiologicznym na terenie przychodni. Lekarze oraz cały personel zatrudniony w naszej placówce stale podnosi swoje kwalifikacje, aby jak najlepiej służyć Państwu fachową pomocą. Owocem naszych wieloletnich działań jest znaczne rozbudowanie bazy diagnostycznej i leczniczej, poprawa warunków pobytu dla naszych pacjentów oraz komfort pracy w atmosferze wzajemnego zaufania.

Lorem ipsum

Chcemy, aby każdy pacjent leczący się na terenie przychodni “Medi-Lab” czuł się bezpiecznie i pewnie. Rosnąca systematycznie liczba pacjentów utwierdza nas w przekonaniu, że jesteśmy im potrzebni, dlatego stale poszerzamy zakres swoich usług medycznych rozwijając swoją bazę diagnostyczno-leczniczą.

Aktualności

SPRAWDŹ OSTATNIE NEWSY

Kliknij ten przycisk, by zmienić ten tekst. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

PRODUKCJA PRZYŁBIC

Razem z firmą Prasmet oraz WAS rozpoczęliśmy współpracę przy produkcji przyłbic ochronnych dla lekarzy. Rozdajemy je lokalnym szpitalom, jednostkom medycznym. Pierwsza partia 1000 sztuk już

Czytaj więcej »

Telemedycyna w ramach NFZ

Telemedycyna w Ramach NFZ. Zapraszamy Państwa serdecznie do skorzystania w naszej placówce z porady udzieloną drogą internetową. Udostępniamy dwa sposoby do odbycia konsultacji Za pomocą

Czytaj więcej »

Szkoła rodzenia

Szkoła rodzenia to zajęcia organizowane dla przyszłych rodziców, by przygotować ich do narodzin dziecka. Program pozawala wypracować ważne umiejętności rodzicielskie poprzez realizację zagadnień związanych z

Czytaj więcej »

Mammografia bezpłatna

PRACOWNIA MAMMOGRAFICZNA Przychodnia Medi-Lab posiada doskonale wyposażoną pracownię mammograficzną. Dysponujemy  mammografem cyfrowym GE Senographe Crystal Nova. Jak co roku w 2018  roku  pracownia uzyskała najwyższy

Czytaj więcej »

Ginekologia estetyczna

  ZABIEGI W  ZAKRESIE GINEKOLOGII ESTETYCZNEJ Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu tzw SUI Laserowe leczenie  zespołu rozluźnienia pochwy tzw. VRS Laserowa rewitalizacja pochwy w okresie menopauzy

Czytaj więcej »
Close Menu
Skip to content