PRACOWNIA MAMMOGRAFICZNA

mammografia21[1]

PRACOWNIA MAMMOGRAFICZNA

Przychodnia Medi-Lab posiada doskonale wyposażoną pracownię mammograficzną. Dysponujemy  mammografem cyfrowym GE Senographe Crystal Nova. Jak co roku w 2018 r. pracownia uzyskała najwyższy pożądany poziom Audytu Klinicznego w Polsce plasując się  na szczycie  rankingu  w kraju. W  opracowywaniu zdjęć  od lat  związani  jesteśmy cyjny program wczesnego wykrywania raka piersi refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia. Program kierowany jest do wszystkich Pań w przedziale wiekowym od 45 do 74 roku życia, które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii i u których nie stwierdzono zmian nowotworowych.

Mammografia jest bezbolesnym i bezpiecznym trwającym ok. 10 minut badaniem piersi wykonywanym przez wysoko wykwalifikowany licencjonowany zespół techników z uprawnieniami kontroli jakości. Zdjęcia opisywane są przez doświadczonych specjalistów radiologów w dziedzinie mammografii .

Aparat nasz spełnia normy Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego.

Pracownia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach
od 8:00 do 18:00
tel. (74)853-61-11 wew. 15
tel. komórkowy 603 92 52 52 lub mailowy : medi-lab@go2.pl

MAMMOGRAFIA

obecnie uznawana jest za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40. roku życia i za najskuteczniejsze badanie w profilaktyce u kobiet w przedziale wiekowym 45-74 lat. Jest to badanie o wysokiej czułości pozwalające na wykrycie zmian we wczesnym stadium zaawansowania

Mammografia – nieinwazyjna metoda badania piersi przy użyciu promieni rentgenowskich, uważana za bezpieczną i efektywną metodę wykrywania raka piersi, wykorzystywana jako badanie profilaktyczne w grupie kobiet 45-74 lat. Polega na ucisku piersi w dwóch projekcjach i zobrazowaniu tkanki piersi na zdjęciach rentgenowskich. Jest doskonałą metodą do oceny mikrozwapnień oraz drobnych zmian w piersiach o budowie tłuszczowej.

Niższa czułość mammografii u kobiet młodszych wiąże się przede wszystkim z gęstą budową piersi, obecnością zrębu tkanki łącznej nieprzejrzystego dla promieniowania rentgenowskiego.

Badanie z uwagi na promieniowanie rentgenowskie jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Na badanie należy przyjść ze skierowaniem od lekarza. Jeżeli wcześniej wykonywana była mammografia lub USG piersi, należy przynieść wyniki. W dniu badania nie powinno się używać balsamów, kremów ani dezodorantów z talkiem.

PRZEBIEG BADANIA

W trakcie badania wykonuje się po dwa zdjęcia każdej piersi. Mammografię zaleca się wykonać między 3. a 10. dniem cyklu miesiączkowego, kiedy piersi są mniej wrażliwe na dotyk.

Ucisk piersi podczas badania jest całkowicie bezpieczny. Badanie trwa kilka minut, podczas którego radiolog umieszcza pierś na stoliku aparatu mammograficznego, dociska pierś płytką z przejrzystego tworzywa i unieruchamia ją, po czym wykonuje zdjęcie mammograficzne. Taki ucisk piersi zmniejsza dawki promieniowania rentgenowskiego oraz pozwala na uzyskanie wyraźnego obrazu prawidłowych struktur sutka i ewentualnych zmian.

Jeżeli wynik mammografii nie jest prawidłowy, pacjentka zostaje skierowana do drugiego etapu badań: może to być mammografia uzupełniająca, USG piersi, rezonans magnetyczny lub biopsja.

W profilaktyce  raka piersi, kobiety w wieku 45-74 lat powinny wykonywać badanie mammograficzne co dwa lata.

Należy zaznaczyć, że kobiety w podanym przedziale wiekowym, które nie chorowały na raka piersi oraz są ubezpieczone, mają możliwość w naszej pracowni wykonania  bezpłatnej mammografii w ramach programu przesiewowych badań NFZ. Badanie  wykonywane są  bez skierowania, jeżeli od ostatniego badania minęły pełne 2 lata.

U kobiet obciążonych czynnikami ryzyka zachorowania na raka piersi (rak piersi u członków rodziny: matka, siostra, córka, mutacje w obrębie genów BRCA 1 i/lub BRCA 2) mammografia powinna być wykonywana co 12 miesięcy na przemian z rezonansem magnetycznym.

USG piersi należy powtarzać co 6-12 miesięcy jako badanie uzupełniające.

WSKAZANIA DO MAMMOGRAFII:

a. profilaktyka

badanie przesiewowe u kobiet w wieku od 45 do 74 roku życia, co dwa lata

  • badanie przesiewowe u kobiet genetycznie obciążonych wystąpieniem raka piersi, co rok

b. diagnostyka

  • zalecenia po USG piersi, np. obecność mikrozwapnień

  • podejrzenie obecności guza piersi

  • obecność niepokojących objawów w obrębie piersi w badaniu palpacyjnym: zgrubienia, obszary mastopatyczne, asymetria, zmiany wyglądu skóry , skórka pomarańczy

  • krwisty wyciek z brodawki sutkowej

  • wciągniecie brodawki sutkowej lub skóry

  • patologicznie powiększone węzły chłonne pachowe i/lub podobojczykowe

CZY BADANIE JEST BEZPIECZNE?

Mammografia jest badaniem całkowicie bezpiecznym. Dawka promieniowania w trakcie badania jest porównywalna z dawką pochłanianą w trakcie prześwietlenia zęba czy z promieniowaniem, jakie występuje w samolocie.

Współpraca

Close Menu
Skip to content