PORADNIA GINEKOLOGICZNO- POŁOŻNICZA

PORADNIA GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZA

lek. med. Zbigniew Wróbel specjalista ginekolog – położnik

lek. med. Przemysław Piec specjalista ginekolog – położnik

lek. med. Jerzy Słobodzian specjalista ginekolog – położnik

położna dyplomowana Agnieszka Szczurowska

PORADNIA GINEKOLOGICZNO- POŁOŻNICZA POSIADA PODPISANĄ UMOWĘ Z NARODOWYM FUNDUSZEM ZDROWIA

W poradni wykonywane sa zabiegi diagnostyczne i lecznicze takie jak: histeroskopia diagnostyczna, wyłyżeczkowanie jamy macicy, wycinki z tarczy szyjki macicy, wycinki ze sromu i inne z badaniem histopatologicznym w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia Poradnia ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie programów profilaktyki raka szyjki macicy etap podstawowy, etap pogłębiony oraz program profilaktyki raka gruczołu piersiowego.

Wizyty ginekologiczne

Wizyta ginekologiczna kompleksowa
Wizyta ginekologiczna
Usg przezpochwowe
Usg przezbrzuszne
Badanie cytologiczne
Badanie na obecność białka P-16
Wymaz bakteriologiczny
Badanie na obecność wirusa HPV
Badanie kolposkopowe
Antykoncepcja
Tabletki antykoncepcyjne
Plastry antykoncepcyjne
Krążki antykoncepcyjne
Wkładki antykoncepcyjne
Prezerwatywy
Leczenie niepłodności małżeńskiej
Kontrola owulacji
Stymulacja owulacji
Ocena drożności jajowodów
Diagnostyka i leczenie zaburzeń chormonalnych ,hormonalna terapia zastępcza

Wizyty położnicze dla kobiet w ciąży

Wizyta położnicza

Kiedy USG płodowe? terminy? 

USG 3D, 4D oraz obrazowanie na żywo w kolorze HD Live 

Kardiotokografia płodu (KTG) 

Test PAPPA i wolne beta hCG 

Test NeoBona 

Zabiegi diagnostyczne i terapeutyczne w ginekologii

Histeroskopia diagnostyczna 

Histeroskopia zabiegowa z badaniem histopatologicznym materiału 

Diagnostyczne lub terapeutyczne łyżeczkowanie jamy macicy z badaniem histopatologicznym materiału 

Aspiracyjne wyłyżeczkoanie jamy macicy z badaniem histopatologicznym materiału 

Wycinki skrawkowe z tarczy szyjki macicy z badaniem histopatologicznym materiału 

Wycinki skrawkowe z tarczy szyjki macicy pod kontrolą kolposkopii z badaniem histopatologicznym materiału 

Wycinki ze sromu z badaniem histopatologicznym materiału 

Wycinki ze sromu z badaniem histopatologicznym materiału 

Labioplastka 

Plastyka tylnej ściany pochwy 

Usuwanie zmian skórnych, brodawek, polipów z okolic intymnych (z użyciem lasera chirurgicznego, krioterapii, kwasu trójchlorooctowego lub chirurgicznie) 

Laserowe leczenie dystrofii sromu 

Diagnostyka i leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu 

Diagnostyka i leczenie nadreaktywnego pęcherza moczowego OAB 

Założenie wkładki hormonalnej 3 letniej Jaydess 

Założenie wkładki hormonalnej 5 letniej Kyleena 

Założenie wkładki hormonalnej 5 letniej Mirena 

Założenie wkładki hormonalnej 3-letniej Levosert

Założenie wkładki 5-letniej z dodatkiem miedzi 

Diagnostyka schorzeń gruczołu piersiowego

Mammografia 

Usg piersi 

Biopsja cienkoigłowa piersi pod kontrolą USG 

Biopsja gruboigłowa piersi pod kontrolą USG 

 

PORADNIA OFERUJE POMOC W ZAKRESIE:

WIZYTY GINEKOLOGICZNE

WIZYTA GINEKOLOGICZNA KOMPLEKSOWA :

Na jednej wizycie wykonuję kompleksowo badania profilaktyczne, które obejmują:

– Badanie ginekologiczne

– USG ginekologiczne przezpochwowe przezbrzuszne

– Badanie palpacyjne i USG piersi

– Badanie cytologiczne

– Ocena biocenozy pochwy preparat bezpośredni

Wizyta ginekologiczna :

Wizyta ginekologiczna rozpoczyna się od wywiadu lekarza, który pyta o przebyte choroby, ciąże i inne, niezbędne mu informacje. Obejmuje ona także palpacyjne badanie piersi. Badanie ginekologiczne odbywa się na fotelu ginekologicznym i polega na ocenie sromu, śluzówki pochwy oraz szyjki macicy.

Również pobierana jest wydzielina pochwowa do oceny mikroskopowej – tzw. wymaz bezpośredni (w nim można wykryć infekcję grzybiczą, pierwotniakową czy też bakteryjną pochwy). Następnie badaniem palpacyjnym przezpoochwowym, tzw. zestawionym, oceniana jest macica i przydatki (jajnik i jajowód), zagłębienie odbytniczo – maciczne, pęcherzowo – maciczne.

Następnie wykonywane jest badanie USG przezpochwowe lub przezbrzuszne, badanie usg piersi. Wykonywane ono jest aparatem wysokiej rozdzielczości, służącym również do badań 2D, 3D, 4D HD Live Doppler, Power Doppler (GE Voluson E6, Voluson S6).

Po badaniu omawiane są jego wyniki oraz wypisywane recepty.

W trakcie badania można również pobrać materiał do badania cytologicznego.

To podstawowa metoda diagnostyki we współczesnej ginekologii. Pozwala na ocenę struktur zarówno jajników, błony śluzowej (endometrium) i szyjki macicy.

USG przezpochwowe ;

Znalezione obrazy dla zapytania usg dopochwowe zdjecia

Jest dużo dokładniejsze niż badanie przez powłoki brzuszne i daje możliwość wykrycia guzów, mięśniaków, torbieli czy innych zmian miednicy małej. Jest to także podstawowa metoda wykrywania zespołu policystycznych jajników.

Wykonywane ono jest aparatem wysokiej rozdzielczości GE Voluson E6, oraz aparatem GE Voluson S6, posiadającym możliwość obrazowania 2D, 3D, 4D, HD Live w kolorze, Doppler, Power Doppler , (badanie przepływów naczyniowych), elastografii.

USG ginekologiczne można wykonywać w dowolnej fazie cyklu. Trwa zwykle kilkanaście minut i nie jest bolesne, u niektórych kobiet wywołuje jednak pewien dyskomfort.

USG przezpochwowe wykonuje się jako podstawowy element badania ginekologicznego, jak również jest badaniem stosowanym w pierwszym trymestrze ciąży

Badanie cytologiczne :

W trakcie badania lekarz lub położna z certyfikatem za pomocą wziernika pobiera próbkę złuszczonego nabłonka z szyjki macicy pacjentki.

Badanie cytologiczne nie jest bolesne. Zaleca się żeby pierwszy raz wykonywać je między dwudziestym, a dwudziestym piątym rokiem życia lub wkrótce po rozpoczęciu współżycia.

Jest to rutynowe badanie, które zwykle przeprowadza się raz na 3 lata, w trakcie wizyty ginekologicznej. Jeżeli wynik badania jest nieprawidłowy: ASC, ASC-US, LSIL, cytologia może być zalecana co 6 miesięcy. Nie zaleca się wykonywać jej wcześniej niż na cztery dni po lub przed miesiączką – najlepiej zrobić je w pierwszej połowie cyklu.

Wykonujemy cytologię konwencjonalna na szkiełku oraz cytologię płynną.

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego: „Zarówno konwencjonalna jak i płynna cytologia (liquid base cytology) są zalecane jako obowiązujące w przesiewowym badaniu cytologicznym. Zaleta techniki LBC są: zdecydowanie lepsza jakość uzyskanego preparatu (cienka warstwa komórek bez nakładania się, brak domieszki śluzu, krwi itp.), co może mieć wpływ na kwalifikacje do oceny oraz możliwość wykorzystania przechowywanego materiału komórkowego osadzonego w płynnym podłożu do dodatkowych badan diagnostycznych, np. detekcji materiału genetycznego, onkogennego typu HPV,Chlamydia Trachomatis, która może zostać wykonana po ocenie preparatu cytologicznego bez konieczności powtórnego wzywania kobiety.”

Materiał cytologiczny jest oceniany przez lekarza specjalistę ginekologa cytologa oraz w pracowni histopatologicznej “Hist-Med” – doktor M. Kosiński. Każde badanie jest weryfikowane przez lekarza histopatologa.

W przypadku wykrycia jakichkolwiek niepokojących zmian, kolejnym badaniem, które zaleca się wykonać jest kolposkopia, wymaz z szyjki na obecność DNA wirusa, badanie na obecność biłka P-16 i inne.

Badanie na obecność białka P-16 :

Badanie na obecność białka P16 – stanowi uzupełniającą diagnostykę raka szyjki macicy. Wykrywa zmiany nowotworowe we wczesnym stadium ich rozwoju. Identyfikuje komórki z zaburzonym cyklem komórkowym, co może być spowodowane infekcją wysokookogennym HPV. Badanie to jest testem immunologicznym, które opiera się na przeciwciałach monoklonalnych ukierunkowanych w preparatach cytologicznych przeciwko białku p16. Białko p16 odgrywa podstawową rolę podczas kontroli prawidłowego cyklu komórkowego. W dojrzałych komórkach ich poziom jest znacznie obniżony (są ledwie wykrywalne), natomiast w komórkach szyjki macicy, gdzie istnieją już niekorzystne dla zdrowia zmiany, poziom p16 jest odnotowywany jako znacznie podwyższony. Materiałem do badań jest wymaz z kanału szyjki macicy.

Wymaz bakteriologiczny :

Wymaz bakteriologiczny bezpośredni – jest to badanie specjalnie przygotownego preparatu bezpośrednio pod mikroskopem celem określenia infekcji bakteryjnej (Bacterial Vaginosis BV), grzybiczej (np. Candida Albicans), pierwotniakowej (Trichomonas Vaginalis) i innych. Pozwala on na szybką diagnostykę i leczenie infekcji.

Wymaz mikrobiologiczny na posiew i antybiogram (posiew z pochwy) – jest to badanie, którego celem jest wykrycie i identyfikacja patogenów występujących w próbkach materiału biologicznego; ustala się rodzaj flory mikrobiologicznej. Wynik badania informuje o istnieniu lub braku stanu zapalnego pochwy i jego ewentualnym rodzaju oraz wrażliwości na antybiotyk. Podczas badania z pochwy (w kilku miejscach: z przedsionka, cewki moczowej i sklepienia) pobierana jest wydzielina. Uzyskany rozmaz jest inkubowany na podłożach oraz badany pod mikroskopem.

Wymaz z pochwy może być pobrany również w kierunku wykrycia Chlamydia Trachomatis, Ureaplasma Urealitycum, Mycoplasma Genitalium lub Hominis i inne.

Badanie kolposkopowe :

Badanie, w trakcie którego lekarz za pomocą specjalistycznego przyrządu optycznego uzyskuje przestrzenny obraz szyjki macicy, sromu i pochwy. Dzięki temu może skutecznie ocenić barwę, czy strukturę nabłonka w celu diagnostyki chorób, w szczególności raka szyjki macicy.

Kolposkopia zwykle wykonywana jest jako uzupełnienie badania cytologicznego, w przypadku nieprawidłowego jej wyniku.

Nie wykonuje się jej w czasie miesiączki. Do opracowywania wyników kolposkopowych i ich archiwizacji posługujemy się programem IRIS, dzięki któremu możemy drukować obrazy w kolorzę z zaznaczonymi strefami do dalszej diagnostyki.

Badanie na obecność wirusa HPV :

Badanie na obecność wirusa HPV – wykrywa (zależnie od rodzaju) wirus HPV (brodawczaka ludzkiego), który występuje w kilkuset wariantachy- z nich ok. 30 odpowiedzialnych jest za zmiany chorobowe. Do przeprowadzenia tego badania pobiera się wymaz z szyjki macicy, np. podczas wymazu cytologii. Infekcja HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) jest jedną z najpowszechniej występujących na świecie chorób przenoszonych drogą płciową. Prawdopodobieństwo, że aktywna seksualnie kobieta zostanie w ciągu jej życia zakażona wirusem HPV wynosi ponad 80%. Wysoki potencjał onkogenny posiada 15 typów wirusa HPV. Najczęściej występującym zakażeniem jest zakażenie wywołane przez typ HPV – 16 i 18. Odpowiadają one za około 70% wszystkich przypadków raka szyjki macicy. Typy wirusa HPV, zwane wirusami niskiego ryzyka onkologicznego, powodują powstanie zmian o charakterze łagodnym takich jak brodawki skórne lub brodawki narządów płciowych tzw. kłykciny kończyste występujące w obrębie pochwy, szyjki macicy i sromu (90% tego typu zmian powodują typy 6,11). U kobiet z infekcją HPV ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy wzrasta nawet 100 – krotnie w porównaniu z kobietami, które nie zetknęły się z tym wirusem. W Polsce zarejestrowano trzy szczepionki przeciwko HPV: czterowalentną (Silgard), dwuwalentną (Cervirax) oraz dziewięciowalentną (Gardasil). Wszystkie szczepionki zapobiegają zakażeniu dwoma najpowszechniej występującymi onkogennymi genotypami wirusa HPV-16 i 18. Ponadto szczepionki czterowalentna i dziewieciowalentna chronią przed zakażeniem wirusami HPV-6 i 11 o niskim potencjale onkogennym, które są odpowiedzialne za powstanie brodawek płciowych (kłykcin kończystych). Schemat szczepienia szczepionkami: 0-2-6. Drugą dawkę szczepinki podajemy po 2 miesiącach od pierwszej dawki. Trzecią dawkę podajemy po 6 miesiącach od pierwszej. W chwili obecnej żadna z dostępnych metod profilaktyki raka szyjki macicy nie daje na tak radykalne zmniejszenie zapadalności na ten nowotwór jak szczepienie przeciwko wysokoonkogennym typom wirusa HPV.

Antykoncepcja :

Antykoncepcja – to metody środki służące do zapobieganiu ciąży. Planowanie, udostępnianie i stosowanię antykocepcji nazywane jest planowaniem rodziny. Pierwszym najważniejszym krokiem przed wyborem sposobu antykoncepcji jest wizyta u lekarza ginekologa. Specjalista ten może pomóc dobrać najlepszą metodę antykoncepcji dla danej kobiety.

Naturalne metody antykoncepcji nie zawsze są skuteczne. Wymagają cierpliwości, uwagi i dokładnej znajomości swojego ciała. Naturalne metody antykoncepcji dzielą się na: metodę termiczną, metodę owulacji Billingsa,

Prezerwatywa :

to najpopularniejszy środek antykoncepcyjny stosowany przez pary. Zabezpieczają one kobietę przed zajściem w ciążę oraz chronią ją przed rozmaitymi chorobami i infekcjami przenoszonymi drogą płciową.

Tabletki antykoncepcyjne: Wybór tabletek antykoncepcyjnych jest coraz większy – można zdecydować się na jedno – bądź dwuskładnikowe. Za ich pomocą można dodatkowo leczyć nieregularne miesiączki, trądzik czy zbyt małą krzepliwość krwi
Plastry antykoncepcyjne : jest to hormonalna metoda antykoncepcji dla wygodnych i zabieganych osób, które nie zawsze pamiętają o wzięciu tabletki o tej samej porze każdego dnia
Krążki dopochwowe : to kolejna metoda antykoncepcyjna wykorzystująca działanie hormonów. Jej zaletą jest ogromna wygoda – wystarczy zaaplikować elastyczny pierścień do wnętrza pochwy jeden raz na 3 tygodnie

Wkładka antykoncepcyjna :

Jest to wkładka w kształcie litery T, która musi zostać wprowadzona do macicy przez lekarza. Stanowi ona bardzo skuteczną metodę antykoncepcji i zapewnia ochronę na wiele lat. Istnieją wkładki hormonalne bądź takie, które wykorzystują działanie miedzi powodującej upośledzenie ruchliwości plemników

Wkładka domaciczna działa na kilka sposobów, co pozwala jej uzyskać dobry efekt antykoncepcyjny. Jako ciało obce powoduje ona sterylną (bez obecności bakterii) odpowiedź zapalną, która utrudnia przedostanie się plemnikom do jajowodu. Zawarta we wkładkach miedź zaburza procesy energetyczne w komórkach plemników oraz utrudnia zagnieżdżenie komórki jajowej. Progesteron zaś zwiększa lepkość śluzu, u części kobiet (25%) może zahamować owulację oraz powoduje atrofię endometrium, uniemożliwiając zagnieżdżenie się komórki jajowej.

Najwyższy wskaźnik Pearla (poniżej 0,2) posiadają najnowsze „spirale”w kształcie „nici”, jednak ich stosunkowo krótkie używanie przez kobiety nie ujawniło obecności ewentualnych działań niepożądanych

Skuteczność wkładek domacicznych jest najwyższa ze wszystkich odwracalnych metod antykoncepcji. Wpływ na to ma fakt, że o jej stosowaniu nie trzeba pamiętać codziennie czy raz w tygodniu. Kobiety, które zapominają o regularnym stosowaniu antykoncepcji, chętniej decydują się na kilkuletnie rozwiązanie, jakim jest wkładka domaciczna

Wkładka z dodatkiem miedzi

Wkładka wewnątrzmaciczna to długotrwała metoda antykoncepcyjna polegająca na umieszczeniu w macicy spirali wykonanej z plastiku z dodatkiem jonów miedzi. Wkładka może być stosowana przez kobiety, które nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej, a efekt antykoncepcyjny utrzymuje się przez 3 do 5 lat w zależności od rodzaju tzw. spirali.

Działanie antykoncepcyjne wkładki polega na utrudnieniu plemnikom dotarcia do jajowodu, unieruchomienie plemników dzięki jonom miedzi, a także przez zagęszczenie śluzu szyjkowego i uniemożliwienie implantacji zapłodnionej komórki jajowej.

Wkładka stosowana jest u kobiet, które już rodziły i nie mają problemów z obfitymi miesiączkami.

Wizyta recepurowa :

Jest to wizyta dla pacjentek, które przyjmują antykoncepcję doustną i potrzebują tylko recepty, ponieważ są w stałej kontroli ginekologicznej. Również ta wizyta dotyczy pacjentek, które chcą uzyskać receptę na tzw. tabletkę po stosunku (antykoncepcja awaryjna – Escapelle, Ella One).

Jeśli jednak pacjentka ma jakiekolwiek wątpliwości odnośnie leczenia lub potrzebuje zmiany terapii, powinna zapisać się na podstawową wizytę ginekologiczną.

KONTROLA OWULACJI :

Polega na monitorowaniu owulacji za pomocą badań USG, np. w celu diagnostyki przyczyn niepłodności. W trakcie jednego cyklu wykonuje się cztery badania ultrasonograficzne przezpochwowe, dzięki którym określić można wielkość pęcherzyków Graffa w jajnikach, a także ustalić dzień dokonanej owulacji.

USG PIERSI:

Ułatwia wykrycie patologicznych zmian w piersiach – zarówno łagodnych, jak i złośliwych. Jest bezpieczne i można je dowolnie powtarzać, w przeciwieństwie do mammografii.

Zaleca się, żeby USG piersi wykonywać profilaktycznie co rok do 35 roku życia, u kobiet powyżej 35 roku życia co 6 – 8 mięsięcy. Z kolei w przypadku starszych osób może być ono uzupełnieniem badania mammograficznego.

USG piersi wykonuje się również gdy lekarz lub sama pacjentka zauważyła jakiekolwiek guzki czy inne zgrubienia, zmiany w brodawkach lub wycieki z sutków. Badanie jest wykonywane aparatem wysokiej rozdzielczości GE Voluson E-6 z opcją elastografii pozwalającą na sonograficzną ocenę gęstości badanej zmiany. Przy użyciu ultrasonografii wykonujemy biopsje (aspiracyjne cienkoigłowe i gruboigłowe) zmian w gruczole piersiowym z pełnym oznaczaniem receptorów i oceną histopatologiczną .

WIZYTY POŁOŻNICZE DLA KOBIET W CIĄZY

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży powinna odbyć się między 6. a 8. tygodniem. Następnie należy zgłaszać się na comiesięczne kontrole (chyba że lekarz zaleci inaczej).

Od 28. tygodnia do 36. należy odbywać badania dwa razy częściej czyli co 2 tygodnie. Końcówka ciąży to częstsze wizyty – nawet cotygodniowe, połączone z zapisem kardiotokograficznym (badanie pracy serca płodu oraz czynności skurczowej macicy lub badanie USG z przepływami – Doppler).

Pierwsza wizyta to szczegółowy wywiad i podstawowe badanie ginekologiczno-położnicze.

Na tej wizycie ustalana jest rzeczywista wielkość ciąży i wyliczenie terminu porodu z ostatniej miesiączki oraz porównanie go z długością ciemieniowo – siedzeniową zarodka (USG). Również ocenia się wtedy bicie serca płodu, tzw. FHR.

Odrębnym zagadnieniem są wymagane badania USG 2D, 3D i 4D połączone z oceną anatomii płodu oraz markerów genetycznych (wykazujących obecny stan zdrowia dziecka).

KIEDY USG PŁODOWE? KIEDY TERMINY?

Żeby dowiedzieć się kiedy najlepiej wykonać badania USG skorzystaj z internetowego kalkulatora i dowiedz się, w którym tygodniu i dniu ciąży jesteś:

Kalkulator ciążowy

Wykonujemy badania ultrasonograficzne we wszystkich trymestrach ciąży. Zalecamy model trzech badań:

1) MIĘDZY 11. A 14. TYGODNIEM CIĄŻY (NAJLEPIEJ W 12 TYGODNIU) – TZW. BADANIE I TRYMESTRU – NAJWAŻNIEJSZE :

Badanie I trymestru może być rozbudowane o test biochemiczny, tzw. test PAPP-A, dzięki któremu uzyskujemy większą pewność diagnostyczną zdrowia dziecka.

Dla pierwszego trymestru badanie w 12. tygodniu (+ 2 lub 3 dni) jest najbardziej optymalne, ponieważ płód w tym okresie najlepiej układa się do oceny NT (przezierności karkowej) oraz oceny NB (kości nosowej) – najważniejszych markerów genetycznych w badaniu pierwszego trymestru.

2) MIĘDZY 18. A 20. TYGODNIEM CIĄŻY WYKONUJEMY TZW. USG GENETYCZNE, ZWANE TEŻ POŁÓWKOWYM – USG II TRYMESTRU:

Służy ono ocenie prawidłowości anatomii dziecka oraz wykluczenia wad genetycznych (markery genetyczne).

Badanie drugiego trymestru przed 20-tym tygodniem umożliwia wiarygodną ocenę nie tylko anatomii płodu, ale także dwóch ważnych markerów genetycznych, a mianowicie oceny kości nosowej płodu oraz fałdu karkowego – przed 20 tygodniem ciąży są one najbardziej wiarygodne.

3) MIĘDZY 28. A 32. TYGODNIEM CIĄŻY (TZW. USG III TRYMESTRU):

Służy ono ocenie dojrzałości dziecka (ocean wagi), anatomii płodu oraz wykryciu ewentualnych nieprawidłowości, które mogą pojawić się w późniejszej ciąży.

Badanie trzeciego trymestru ma znaczenie nie tylko pod kątem oceny rozwoju płodu, stanu krążenia obwodowego , ale także wykluczenia nieprawidłowości mogących się ujawnić w późniejszej ciąży.

Ultrasonografia 4D oraz 3D, która jest dostępna jest w gabinecie ginekologicznym, pozwala zobrazować w sposób przestrzenny w czasie rzeczywistym obraz płodu. Zaawansowane urządzenie USG daje możliwość oglądania ruchów płodu w trakcie badania, a wygenerowany w jego trakcie obraz ma charakter trójwymiarowy. Obecnie dzięki badaniom ultrasonograficznym 3D i 4D uzyskaliśmy możliwość przeprowadzenia bardzo rzetelnego i niezwykle dokładnego diagnostycznie badania, ale również uzyskujemy pierwsze, trójwymiarowe zdjęcie i film dokumentujący ruchy naszego dziecka. Wszystko to w formacie cyfrowym.

USG 3D, 4D ORAZ OBRAZOWANIE NA ŻYWO W KOLORZE HD LIVE WYKONYWANE JEST ZA POMOCĄ WYSOKIEJ KLASY I GENERACJI APARATÓW GE VOLUSON E6, VOLUSON S6 (NAJNOWSZY DOSTĘPNY NA RYNKU MODEL), KTÓRY DYSPONUJE:

– sondą 2D, 3D/4D dopochwową

– sondą 2D, 3D/4D brzuszną

W naszej przychdni po każdym badaniu USG pacjentka otrzymuje płytę DVD z jego nagraniem.

Poniżej zobaczyć można przykładowe zdjęcia z badania:

KIEDY USG PŁODOWE? KIEDY TERMINY?

Żeby dowiedzieć się o najlepszym momencie na wykonywanie poszczególnych badań płodowych, najpierw warto wyliczyć tydzień i dzień ciąży, np. za pomocą poniższego narzędzia:

Kalkulator ciążowy

USG 2D,3D/4D HD LIVE :

Pracownia USG w MEDI-LAB wykonujemy USG płodowe wszystkich trymestrów. Rekomendowany jest kalendarz uwzględniający trzy podstawowe badania:

1) OD JEDENASTEGO DO CZTERNASTEGO TYGODNIA CIĄŻY – TZW. BADANIE I TRYMESTRU – NAJLEPIEJ WYKONAĆ JE W 12. TYGODNIU.

Dla większej pewności diagnostycznej poszerza się je czasem o tzw. test biochemiczny, czyli test PAPP-A.

Pierwsze USG płodowe najlepiej wykonać w 12. tygodniu ciąży plus dwa lub trzy dni. W tym czasie płód układa się optymalnie i ocena przezierności karkowej, jak również kości nosowej (które są najważniejszymi markerami genetycznymi dla tego badania) może być dzięki temu najbardziej wiarygodna, a diagnostyka skuteczna.

2) OD OSIEMNASTEGO DO DWUDZIESTEGO TYGODNIA CIĄŻY – TZW. USG II TRYMESTRU – USG POŁÓWKOWE LUB GENETYCZNE.

Dzięki niemu wykryć można zarówno wady genetyczne – markery genetyczne, ale też ocenić anatomię płodu.

Wykonane przed dwudziestym tygodniem ciąży daje okazję do wiarygodnej oceny anatomii płodu i kości nosowej, jak i fałdu karkowego u płodu, czyli najważniejszych markerów genetycznych dla tego badania.

3) OD DWUDZIESTEGO ÓSMEGO DO TRZYDZIESTEGO DRUGIEGO TYGODNIA CIĄŻY – TZW. MIĘDZY USG III TRYMESTRU.

Dzięki niemu ocenia się wagę płodu, a tym samym jego dojrzałość. Daje też możliwość wykrycia wad, które powstały w późniejszym okresie ciąży.

Jest ono istotne gdyż w jego trakcie odbywa się ocena rozwoju dziecka, ale też krążenie obwodowe, jak również wyklucza się inne nieprawidłowości powstałe w późniejszym okresie.

KARDIOTOKOGRAFIA PŁODU (KTG) :

Badanie KTG, czyli kardiotokografia, polega na monitorowaniu czynności serca płodu oraz czynności skurczowej mięśnia macicy. Badanie to pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju płodu związane z zaburzeniami bicia serca. KTG wykonywane jest w zaawansowanej ciąży oraz podczas porodu.

Podczas badania na brzuchu kobiety umieszcza się dwa pasy z czujnikami, które podłączone są do monitora. Pierwszy pas mierzy bicie serca płodu, a drugi rejestruje skurcze macicy. Badanie trwa zazwyczaj około 30 minut, ale w niektórych przypadkach może potrwać do godziny. Kobieta podczas badania nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Dodatkowo dla wielu pacjentek jest to bardzo przyjemne badanie, gdyż mogą usłyszeć bicie serca swojego dziecka.

TEST NEOBONA:

Jesteśmy JEDYNĄ przychodnią w Świdnicy gdzie można wykonać przesiewowy test neoBona. Jest to test nowej generacji nieinwazyjnej diagnostyki prenatalnej. To badanie genetyczne, które analizuje wolne pozakomórkowe DNA płodu obecne w krwi matki.

Około 1% płodów posiada jakiś rodzaj aberracji chromosomowych. Tradycyjne badanie prenatalne, wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży, dostarcza jedynie statystycznych wskaźników ryzyka. NeoBona wykrywa ewentualne aberracje chromosomowe płodu, wykorzystując najnowszą dostępną technologię.

NeoBona jest: DOKŁADNY – czułość ponad 99% przy Zespole Down’a i Patau, powyżej 97% przy Zespole Edwardsa. PROSTY – jednorazowe badanie krwi matki. BEZPIECZNY – nieinwazyjny dla płodu. SZYBKI – wyniki dostępne w ciągu 14 dni roboczych. INNOWACYJNY – Synlab umożliwia dostęp do najnowocześniejszej technologii, opracowanej przy współpracy z amerykańską firmą Illumina, światowym liderem w sekwencjonowaniu DNA. DOŚWIADCZENIE – europejski lider w diagnostyce. Test odpowiedni dla każdej matki i każdego rodzaju ciąży jest dostępny od 10 tygodnia ciąży, może być wykonany również w przypadku wspomaganego rozrodu, w tym przy zapłodnieniu in vitro poprzez dawstwo komórek jajowych, odpowiedni również w przypadku ciąż bliźniaczych. To genetyczne badanie prenatalne, które może być zlecone we Wrocławiu jedynie przez lekarza.

Dlaczego wybrać neoBona? PEWNOŚĆ – daje rodzicom większą pewność, że najczęstsze aberracje chromosomowe płodu zostaną wykryte już we wczesnym etapie ciąży. To nieinwazyjne badanie nie niesie ze sobą zagrożeń dla matki i dziecka. PROFESJONALNE DORADZTWO – jest jedynym dostępnym badaniem prenatalnym oferującym lekarzom wsparcie szerokiego zespołu ponad 600 specjalistów medycznych i ekspertów w dziedzinie genetyki z różnych krajów. NAJNOWSZA TECHNOLOGIA – opracowana wraz z Illumina, światowym liderem w sekwencjonowaniu DNA, łącząca technologię i wiedzę, aby oferować innowacyjne nieinwazyjne badanie prenatalne. FRAKCJA PŁODU – w przeciwieństwie do tradycyjnego badania, neoBona mierzy wolne pozakomórkowe DNA płodu w próbce krwi matki, zwiększając niezawodność wyników. Jest to pierwszy test, który łączy w nowym algorytmie, ogromne możliwości sekwencjonowania, odsetek płodowego DNA, pomiar ilościowy i zmierzenie wielkości jego fragmentów, w celu uzyskania wiarygodnych wyników nawet przy niskiej frakcji płodowej. DOŚWIADCZENIE – SYNLAB wykonało ponad 500.000 badań prenatalnych. neoBona to wysoce innowacyjny test, który powstał na bazie dziesięciu lat doświadczenia we wspieraniu lekarzy i rodziców. DOKŁADNOŚĆ – tradycyjne badania prenatalne, wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży, polegają na analizie krwi i badaniu USG i pokazują jedynie statystyczne wskaźniki ryzyka, które są znacznie mniej wiarygodne niż neoBona – test oparty na analizie rzeczywistego DNA płodu obecnego we krwi matki. WYŻSZA SPECYFICZNOŚĆ – specyficzność konwencjonalnych badań prenatalnych wynosi ok.95%. Innymi słowy takie badanie daje średnio 5% wyników fałszywie dodatnich, co oznacza, że na 100 zdrowych płodów, 5 jest klasyfikowanych z wynikiem pozytywnym i może być poddanych dalszym inwazyjnym procedurom. NeoBona umożliwia zredukowanie liczby wyników fałszywie dodatnich, uzyskanych w konwencjonalnych badaniach, praktycznie do zera (0,1%), zapobiegając w ten sposób znacznej liczbie zbędnych procedur inwazyjnych, zmniejszając tym samym ryzyko dla płodu. WYŻSZA CZUŁOŚĆ – człość konwencjonalnych badań prenatalnych wynosi ok.90%. Oznacza to, że na każde 100 płodów z zespołem Downa, tradycyjne badanie nie wykrywa aż 10 przypadków. Czułość neoBona jest wyższa niż 99% co oznacza, że wykrywa praktycznie wszystkie przypadki zespołu Downa.

Jakie rodzaje aberracji chromosomowych są wykrywane?

1. Najbardziej powszechne trisomie: Trisomia jest spowodowana obecnością trzech kopii chromosomu zamiast standardowych dwóch. neoBona wykrywa następujące trisomie: Trisomia 21 zwana Zespołem Downa, jest najczęściej występującą trisomią. Trisomia 18 zwana Zespołem Edwardsa, charakteryzuje się wysoką częstotliwością występowania poronień i wysoką śmiertelnością. Trisomia 13 zwana Zespołem Patau, również wiąże się z dużym ryzykiem poronienia i wysoką śmiertelnością.
2. Zmiany w chromosomach płciowych: neoBona wykrywa zmiany w ilości chromosomów płciowych, w tym: Zespół Turnera (45,X), brak drugiej kopii chromosomu X u dziewczynek. Zespół Klinefeltera (47, XXY), obecność dodatkowej kopii chromosomu X u chłopców.
3. Mikrodelecje i inne trisomie: neoBona oferuje możliwość analizowania drobnych zmian w chromosomach, znanych jako mikrodelecje, a także trisomii 16 i 9.

Rodzaje testów neoBona

Spośród trzech rodzajów testów możesz wybrać ten najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb: neoBona + Trisomie 21, 18 i 13 + płeć płodu neoBona Advanced + Trisomie 21, 18 i 13 + płeć płodu + zmiany w ilości chromosomów płciowych (X i Y) neoBona Advanced+ Trisomie 21, 18 i 13 + płeć płodu + zmiany w ilości chromosomów płciowych (X i Y) + mikrodelecje + trisomie 16 i 9 Jeśli wynik USG 12 tygodnia wyszedł niepewnie zapraszamy do kontaktu. Teraz możemy wiecej i wcześniej!

Zapraszamy do kontaktu z gabinetem w sprawie NEOBONA – NOWA GENERACJA NIEINWAZYJNYCH BADAŃ PRENATALNYCH

– NeoBona w cenie 1900 zł
– NeoBona Advenced (rozszerzony) w cenie 2000 zł
– NeoBona Advenced (rozszerzony plus) w cenie 2700 zł

ZABIEGI DIAGNOSTYCZNE I TERAPEUTYCZNE W GINEKOLOGII:

HISTEROSKOPIA DIAGNOSTYCZNA :

Histeroskopia (wziernikowanie macicy) pozwala bardzo precyzyjnie określić wielkość, liczbę, umiejscowienie oraz charakter zmian patologicznych błony śluzowej wyściełającej macicę (endometrium). Specjalista może zlokalizować nawet bardzo małe polipy, mięśniaki, zrosty oraz guzy nowotworowe, a ponadto pobrać wycinki do badania tkanek.W czasie zabiegu histeroskop podłączony jest do monitora, który przekazuje obraz rejestrowany przez kamerę. Dzięki temu, manipulując przyrządem, specjalista jest w stanie bardzo dokładnie obejrzeć każdy fragment jamy macicy Wskazaniem do badania są:

krwawienia o nieustalonej przyczynie
konieczność oceny stanu błony śluzowej macicy
trudności z zajściem w ciążę lub jej donoszeniem
podejrzenie istnienia wad w budowie macicy
prawdopodobieństwo przerwania ciągłości ściany macicy
podejrzenie zrostów wewnątrzmacicznych

HISTEROSKOPIA ZABIEGOWA Z BADANIEM HISTOPATOLOGICZNYM MATERIAŁU:

Histeroskopia (wziernikowanie macicy) pozwala bardzo precyzyjnie określić wielkość, liczbę, umiejscowienie oraz charakter zmian patologicznych błony śluzowej wyściełającej macicę (endometrium). Specjalista może zlokalizować nawet bardzo małe polipy, mięśniaki, zrosty oraz guzy nowotworowe, a ponadto pobrać wycinki do badania tkanek.W czasie zabiegu histeroskop podłączony jest do monitora, który przekazuje obraz rejestrowany przez kamerę. Dzięki temu, manipulując przyrządem, specjalista jest w stanie bardzo dokładnie obejrzeć każdy fragment jamy macicy . Przez tulejkę histeroskopu można do niej wprowadzić również mikronarzędzia, np. specjalne szczypce,nożyczki,klipsy którymi ginekolog może usunąć polipy ,przegrody, zrosty macicy lub pobiera wycinki śluzówki do badania histopatologicznego.

Histeroskopia zabiegowa z badaniem histopatologicznym materiału

DIAGNOSTYCZNE LUB TERAPEUTYCZNE ŁYŻECZKOWANIE JAMY MACICY Z BADANIEM HISTOPATOLOGICZNYM MATERIAŁU :

Łyżeczkowanie (wyłyżeczkowanie, frakcjonowane skrobanie lub abrazja) ścian kanału szyjki macicy i jamy macicy, –zabieg polega na rozszerzeniu kanału szyjki macicy i usunięciu zawartości macicy. Wykonywana w celach terapeutycznych i diagnostycznych.

Wskazania:

wykonuje się w przypadku nieprawidłowych krwawień z macicy, krwawień w okresie pomenopauzalnym , resztek po poronieniu , krwiaka macicy , w celach diagnostyki niepłodności i ciąży ektopowej

Łyżeczkowanie macicy – rycina w przekroju strzałkowym

ASPIRACYJNE WYŁYŻECZKOANIE JAMY MACICY Z BADANIEM HISTOPATOLOGICZNYM MATERIAŁU :

Aspirat pipella z jamy macicy (pobranie materiału do badania histopatologicznego) – to małoinwazyjny zabieg, którego celem jest pobranie fragmentu błony śluzowej macicy. Polega on na wprowadzeniu cienkiej, jałowej rurki do jamy macicy (poprzez kanał szyjki macicy) i pobraniu fragmentów błony śluzowej macicy dzięki wytworzeniu podciśnienia. Cała procedura trwa około kilkudziesięciu sekund. Pobrany materiał będzie następnie poddany badaniu histopatologicznemu pod mikroskopem. Wskazaniami do wykonania tego badania są plamienia i krwawienia międzymiesiączkowe oraz pomenopauzalne, wahania hormonalne, problemy z zajściem w ciążę.

WYCINKI SKRAWKOWE Z TARCZY SZYJKI MACICY Z BADANIEM HISTOPATOLOGICZNYM MATERIAŁU :

Biopsja szyjki macicy jest inwazyjnym badaniem polegającym na pobraniu wycinków z tarczy części pochwowej szyjki macicy. Badanie może być przeprowadzane w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym . Cały zabieg trwa zaledwie kilka minut, a po obsrwacji pacjentka może udać się do domu.
Biopsja wykonywana jest najczęściej podczas usuwania polipa z szyjki macicy lub też przy pobieraniu wycinków z tarczy pochwowej części szyjki macicy. Zabieg wykonuje się także przy uzyskaniu nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego, złego wyniku badania kolposkopowego, przy podejrzeniu polipa w kanale szyjki macicy oraz rozroście nabłonka gruczołowego w kanale szyjki.

WYCINKI ZE SROMU Z BADANIEM HISTOPATOLOGICZNYM MATERIAŁU

Labioplastka

Plastyka tylnej ściany pochwy

Diagnostyka i leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Diagnostyka i leczenie nadreaktywnego pęcherza moczowego OAB

Usuwanie zmian skórnych, brodawek, polipów z okolic intymnych (z użyciem lasera chirurgicznego, krioterapii, kwasu trójchlorooctowego lub chirurgicznie).

PORADNIA GINEKOLOGICZNO- POŁOŻNICZA POSIADA PODPISANĄ UMOWĘ Z NARODOWYM FUNDUSZEM ZDROWIA

W poradni wykonywana jest histeroskopia diagnostyczna z badaniem histopatologicznym w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia

PORADNIA CZYNNA JEST

OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU

W GODZINACH OD 8.00 DO 18.00

TEL. 74/853 61 11

UPRZEJMIE INFORMUJEMY, IŻ REJESTRACJA DO LEKARZY SPECJALISTÓW W PORADNI GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZEJ PRZYJMUJĄCYCH W RAMACH NFZ, ODBYWA SIĘ NA BIEŻĄCO.

Współpraca

slider-subpage
Close Menu
Skip to content